Inne filip  

W czym mogą pomóc zajęcia u fizjoterapeuty?

Zastanawiasz się nad tym, czy również Tobie może pomóc fizjoterapeuta? Grupa osób, którym dużo dają zajęcia prowadzone przez tego specjalistę jest naprawdę duża. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy fizjoterapia jest czymś, co pomoże Ci poczuć się lepiej!

Jakie zabiegi wykonuje fizjoterapeuta?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że fizjoterapeuta wykorzystuje różne metody leczenia i może wykonywać rozmaite zabiegi. Specjalista ten posiada leczenie medyczne. W dzisiejszych czasach nie wystarczy skończyć kurs, by móc stosować tytuł fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta często wykonuje masaże oraz prowadzi gimnastykę leczniczą, ale trzeba też wziąć pod uwagę to, że stosuje on także takie zabiegi jak laseroterapia, pływanie i hydroterapia, światłolecznictwo czy ziołolecznictwo. Fizjoterapeuta może zaproponować również krioterapię, elektroterapię lub Kinesio Taping.

Kto skorzysta, decydując się na wizyty u fizjoterapeuty?

Bardzo często do fizjoterapeuty zgłaszają się osoby z bólami pleców wywołanymi różnymi skrzywieniami kręgosłupa. Częstymi problemami pacjentów przychodzących do fizjoterapeuty są urazy i schorzenia kręgosłupa szyjnego, a także kontuzje sportowe: np. złamania kończyn, urazy kolan i stóp. Zapalenie stawów i pozostałe dolegliwości układu mięśniowo szkieletowego również kwalifikują się do tego, by umówić się na wizytę w gabinecie tego specjalisty.

Na fizjoterapię zgłaszają się także osoby cierpiące na zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi, z chorobami serca, stwardnieniem rozsianym, po udarze, z astmą i chorobami płuc.

Jaki jest cel tych zajęć i w czym pomagają?

Po złamaniu kości, niektórych kontuzjach i wypadkach, a także po niektórych operacjach jest się unieruchomionym przez jakiś czas. W odpowiednim czasie fizjoterapeuta zleca odpowiednie ćwiczenia, żeby pobudzić ruchomość stawów i poprawić krążenie krwi. Fizjoterapeuta pomaga powrócić do pełnej – jeśli jest to możliwe – sprawności. Poruszanie stawów i mięśni pozwala uchronić się przed atrofią. Jeśli zakres ruchu pacjenta jest bardzo ograniczony, w celu zapobiegania zaniku mięśni warto zastosować elektroterapię.

Masaż pomaga rozluźnić mięśnie pacjenta i zredukować obrzęki, poprawia krążenie krwi i limfy, co przyczynia się między innymi do zmniejszenia stanu zapalnego. Bolesność i sztywność mięśni sportowców i osób pracujących w wymuszonej pozycji ciała skutecznie zmniejszy terapia cieplna lub krioterapia. Jeśli pacjent cierpi na zapalenie ścięgien, artretyzm czy nadwyrężenie mięśni, wskazana jest terapia ultradźwiękami.

Jeśli jesteś po kontuzji lub długim leczeniu i narzekasz na to, że wciąż bolą, Cię plecy, szyja, kolana czy stopy albo masz problemy z równowagą i sprawnym i szybkim poruszaniem się, to z pewnością powinieneś pomyśleć o fizjoterapii. A może nie masz takich problemów, ale chciałbyś im zapobiec? Jeśli bieganie to Twoja pasja, zadbaj przede wszystkim o odpowiednie obuwie. Buty do biegania muszą być dostosowane do rodzaju Twojej stopy i podłoża, po którym najczęściej biegasz!