Inne filip  

Sprawdź, co muszą spełniać bezpieczne zabawki dla dzieci

Zabawa jest nieodzownym elementem życia i rozwoju każdego dziecka. To właśnie dzięki niej dziecko nie tylko się bawi i zajmuje swój czas, ale i również poznaje nowe rzeczy, ćwiczy zmysły i uczy się coraz to nowych rzeczy. Poprzez zabawę można wspierać rozwój maluszka i zapewnić mu zdrowy i zrównoważony rozwój. Dobierając poszczególne akcesoria i zabawki, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kolorowy wygląd, ale i również na materiały, z jakich zostały wykonane. Powinny w stu procentach spełniać normy bezpieczeństwa i to pod każdym względem. A bezpieczne zabawki to spokojny rodzic, który wie, że dziecko może swobodnie z nich korzystać.

Dobór odpowiednich materiałów do wieku dziecka

Wiadomo, że dla tych najmłodszych, czyli noworodków i młodszych niemowląt najlepiej sprawdzają się zabawki dla dzieci pluszowe, czy sensoryczne na przykład kontrastowe książeczki. Są one dobrane odpowiednio do wieku dziecka, jego potrzeb i umiejętności. Kiedy dziecko jeszcze nie opanowało umiejętności samodzielnego siedzenia, warto zdecydować się na zabawki również piankowe. Mogą to być książeczki, kostki czy piłeczki. Dziecko może swobodnie z nich korzystać (oczywiście pod opieką dorosłego) bez obawy o uderzenie się czy zadrapanie. Muszą być również odpowiednio dużych rozmiarów, gdyż dzieci w wieku niemowlęcym w celu poznania przedmiotu często wkładają sobie go do ust. W przypadku starszego dziecka, które coraz chętniej odkrywa świat i poznaje swoje możliwości manualne, możemy pójść o krok dalej, i zakupić bardziej “zaawansowane” zabawki. Mogą to być drewniane klocki, autka, czy lale wykonane z tworzyw sztucznych. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie zabawki posiadały odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, a między innymi CE (dopuszczający sprzedaż w całej Unii Europejskiej).

Bezpieczne farby i materiały zapewnią odpowiednią ochronę

Dzieci rozwijając się, używają wszystkich swoich zmysłów. Ćwicząc je, nabierają odpowiednich umiejętności, które pozwalają im poznawać świat i lepiej go zrozumieć. Rozwój zmysłu wzroku warto stymulować poprzez zapewnienie dziecku różnokolorowych zabawek. W tym wypadku bardzo istotny jest rodzaj wybarwienia zabawki. Pod żadnym pozorem farba nie powinna się rozmazywać ani odpryskiwać. Stanowi to istotne zagrożenie dla dziecka podczas zabawy. Jednak zabawki bez wybarwienia byłyby nie tylko nudne, ale i nawet nieużyteczne, gdyż maluchowi potrzebna jest stymulacja różnymi kolorami. Farby, których użyto do wybarwiania zabawek, powinny być w pełni bezpieczne i dostosowane do użytku przez dzieci. Kolejnym elementem jest tekstura i kształt zabawek. Zabawki dla dzieci powinny swobodnie układać się w dłoni dziecka, jednocześnie być na tyle duże bądź posiadać ograniczniki, aby zapobiec zadławieniu się.

Pomimo wszechobecnego natłoku różnorodnych tkanin i tekstur należy zachować rozwagę, i dokładnie przyglądać się każdej rzeczy, jaką decydujemy się zakupić dla dziecka. O jakości świadczą tutaj materiały, farby do wybarwiania, oraz tkaniny. Należy szukać o nich informacji na produkcie, bądź witrynie producenta, oraz kierować się odpowiednim przedziałem wiekowym dziecka.