Protezy szkieletowe – praktyczne porady
Protezy szkieletowe to coraz popularniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Ten sposób z pewnością jest dużo bardziej komfortowy od zwykłej protezy akrylowej, która często może uwierać, a źle dobrana może nawet ranić wnętrze ust. Protezy szkieletowe są nie tylko trwalsze, ale również bardziej komfortowe. Dużo łatwiej jest je również utrzymać w czystości, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych infekcji.
Jak działa proteza szkieletowa?
Protezę szkieletową stosuje się w przypadku ubytków w uzębieniu. Stworzona jest z metalowych elementów, które pokrywa się akrylem. Mocuje się ją do pozostałych, zdrowych zębów za pomocą klamer i zaczepów. Ten sposób zapewnia przeniesienie siły włożonej w ugryzienie na pozostałe zęby. Jest to z pewnością metoda bardziej zbliżona do fizjologicznego działania uzębienia niż w przypadku protezy akrylowej. Warto też wspomnieć, że taka proteza jest wykonywana indywidualnie dla każdego pacjenta.
Uzupełnienie brakującego uzębienia jest bardzo ważne nie tylko ze względu na samą estetykę, ale również ze względów zdrowotnych. W wyniku utraty zęba w układzie kostnym szczęki może dojść do niekorzystnych zmian. Skutkiem mogą być nie tylko źle układające się zęby, ale również ból w okolicach żuchwy. Protezy szkieletowe wybierają najczęściej pacjenci, u których nie można uzupełnić braków uzębienia innymi metodami, jak mostkiem czy koroną.
Proteza szkieletowa – jak wygląda proces dopasowania?
Warunkiem do założenia protezy szkieletowej jest konieczność wyleczenia wszystkich zębów, które jeszcze można wyleczyć. Pozostałe należy usunąć. Następnie stomatolog wykona oględziny jamy ustnej pacjenta i określi możliwość założenia protezy. Lekarz wykona odcisk jamy ustnej przy użyciu specjalnych łyżek, a następnie prześle je do technika stomatologii. Kolejnym krokiem jest wykonanie gipsowych odlewów przez specjalistę. Następna wizyta u stomatologa będzie wymagała dopasowania metalowego szkieletu i rejestracji zwarcia, czyli sprawdzenia, czy zęby górnej i dolnej szczęki się ze sobą stykają. Na tym etapie dobierany jest również odpowiedni kolor protezy. Przy kolejnej wizycie dentysta założy próbną protezę, na podstawie której wykonuje się już właściwą protezę szkieletową.
Zalety protezy szkieletowej
Protezy szkieletowe z pewnością są wygodniejsze od tych akrylowych. Są one przede wszystkim mniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu, dzięki zastosowanym w nich metalowym elementom. Są również bardziej stabilne, co można odczuć nie tylko podczas jedzenia, ale również w trakcie mówienia. Sporym plusem jest również łatwość utrzymania higieny, co z kolei znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji w jamie ustnej. Sporo trudniej jest ją również uszkodzić. Metal sprawia, że jest znaczenie trwalsza od swojego akrylowego odpowiednika. Tak naprawdę jedyną wadą tego rozwiązania mogą być widoczne metalowe elementy, które zaburzają estetykę jamy ustnej.
Ubytki w uzębieniu to spory problem. Nie chodzi wyłącznie o walory wizualne, ale przede wszystkim o przykre konsekwencje, które mogą się pojawić po usunięciu zęba. Warto więc zadbać o jak najszybsze uzupełnienie braku, by uniknąć nieprzyjemności. Świetnym wyborem będzie gabinet stomatologiczny Niebodent, gdzie zespół profesjonalistów zadba o dobranie i przygotowanie odpowiedniej protezy zębowej.