Inne filip  

Ortopeda może pomóc Ci żyć zdrowo

Ortopeda: Lekarz, który leczy kości za pomocą chirurgii, gipsu i usztywnienia, ortopedii. Ortopedzi leczą również pourazowe urazy układu kostnego. Czasami ortopedyczne. Jednak pisownia ortopedy z literą „e” jest obecnie bardzo powszechna, ale jest niepoprawna, ponieważ odnosi się do tego, co faktycznie robi lekarz. W rzeczywistości ortopedia odnosi się tylko do leczenia wad układu kostno-stawowego.

Dzisiaj ortopedia rozwinęła się tak bardzo, że obejmuje prawie wszystko, co może zrobić lekarz, od leczenia bólu po leczenie urazów. Obejmuje nawet podologię, czyli dziedzinę medycyny sportowej zajmującą się leczeniem kontuzji i chorób sportowych. Ortopedia i medycyna sportowa posunęły się tak daleko, że lekarz medycyny sportowej może mieć operację ortopedyczną na ramieniu, aby móc leczyć kontuzję sportową. Ortopedia i medycyna sportowa idą w parze, ponieważ pacjentom wymagającym operacji ortopedycznej często przepisuje się fizjoterapię, polegającą na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni i kości, przed i po operacji. Dzięki temu lekarz ortopeda może zastosować najlepsze techniki dla danego pacjenta i daje wyobrażenie o długoterminowych konsekwencjach określonych zabiegów.

Aby zrozumieć medycynę sportową, warto dokładnie zrozumieć, czym jest ortopedia.

Ortopeda to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu kości, ścięgien, więzadeł i innych tkanek podporowych, które pomagają organizmowi poruszać się i leczyć po wypadkach i urazach. Istnieje wiele różnych typów lekarzy ortopedów, ale wszyscy lekarze ortopedzi mają kilka cech wspólnych: wszyscy są wykwalifikowanymi lekarzami, wykonują własną specjalizację lub posiadają certyfikat wydany przez organizację krajową, taką jak American Board of Orthopaedic Medicine (ABOOM) . Większość ortopedów ma również wieloletnie doświadczenie w leczeniu tego samego rodzaju urazów lub chorób.

Wielu lekarzy ortopedów pracuje w gabinecie, więc przyjmowanie pacjentów i umawianie wizyt to pierwsza rzecz, jaką robią w ciągu dnia. Jeśli zamiast tego zdecydujesz się na wizytę u kręgarza, najprawdopodobniej będziesz widzieć pacjentów zarówno w gabinecie, jak iw szpitalu. Gabinet jest bardziej formalny i zwykle ciszej, zwłaszcza jeśli są pacjenci, którzy muszą zostać na noc. Jeśli zamiast tego wybierzesz kręgarzy, najprawdopodobniej będziesz przyjmować pacjentów w domu lub w szpitalu. Większość kręgarzy planuje również wizyty w domu, więc nikt inny nie musi podróżować.

Operację przeprowadzi najprawdopodobniej ortopeda.

Ta operacja może służyć do naprawy uszkodzonych kości, diagnozowania urazów lub rekonstrukcji ciała po urazie. Jeśli Twoje dziecko ma złamania i problemy z kośćmi, prawdopodobnie zobaczysz je w szpitalu. Kiedy lekarz ortopeda leczy kogoś ze złamaniami, umieszcza go w gipsie i unieruchamia złamanie na kilka tygodni. Po zdjęciu gipsu ortopeda rozpocznie odbudowę kości i ścięgien.

Leczenie traumatycznych urazów lub chorób często obejmuje leczenie mięśni, kości, więzadeł i ścięgien. Jeśli masz problemy z oddychaniem, Twój ortopeda może zalecić operację płuc. Jeśli twój lekarz wykryje, że masz przepuklinę dysku, zaleci operację z powodu martwicy kości. Leczenie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego różni się w zależności od rodzaju problemu i miejsca wystąpienia urazu lub choroby. Ortezy stóp zostały zaprojektowane, aby pomóc pacjentom w wygodnym chodzeniu z mniejszym bólem i ograniczeniami.

Zdjęcia rentgenowskie są jedną z najważniejszych rzeczy, z których korzysta chirurg ortopeda. Rentgen może określić, czy problem jest zewnętrzny, czy wewnętrzny, co wpływa na dostępne opcje leczenia. Zdjęcie rentgenowskie bioder, kręgosłupa, ramion, ramion lub dłoni może ujawnić wiele schorzeń, które można poprawić za pomocą ortezy lub operacji.

Wyszkolony specjalista może pomóc Ci żyć zdrowiej. Ortopeda może zdiagnozować i leczyć Twoje dolegliwości poprzez dokładne badanie i leczenie. Twój lekarz może nawet zaplanować z Tobą leczenie, w zależności od Twojej diagnozy i reakcji organizmu na leczenie. Jeśli potrzebujesz poruszyć lub dostosować swoje ciało, porozmawiaj o tym ze swoim ortopedą.