Ginekolog filip  

Obrazowanie piersi za pomocą technologii ultradźwiękowej

USG piersi (kriogeniczna chirurgia plastyczna) stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. Został wprowadzony przez Center for Complementary Medicine Research, University of Miami, ze względu na zapotrzebowanie na niechirurgiczne powiększanie piersi u kobiet. W ostatnich latach zabieg wykonywało ponad 13 proc. Wszystkich chirurgów plastycznych. Pacjenci, którzy wymagają tego typu wzmocnienia, w dużej mierze wybierają go w porównaniu z innymi technikami chirurgicznymi.

Z tego powodu wiele pacjentek preferuje USG piersi Warszawa (w tym lipektomię policzkową i subtotalną mastopeksję), aby pozbyć się uciążliwych guzów piersi, szczególnie tych, które znajdują się w niewygodnych miejscach, takich jak górny biegun klatki piersiowej, otoczka i wzgórek. Jedną z częstych skarg pacjentek, które przeszły tę procedurę, jest asymetryczny lub nierówny wygląd piersi. Nieregularność piersi może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym guzami gruczołowymi, nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu i skóry, wadami wrodzonymi, zespołem policystycznych jajników i przyspieszeniem wzrostu piersi. Niektóre z tych warunków można usunąć za pomocą USG. Technika ta pomaga jednak również w poprawie ogólnego wyglądu ciała, szczególnie gdy obszary problemowe są dokładnie wycelowane.

Technika ta może również pomóc w leczeniu pacjentów z asymetrią piersi, przykurczem torebki i rakiem piersi. W przypadku raka piersi do rejestracji obrazu górnej zewnętrznej ćwiartki klatki piersiowej służy przetwornik raka piersi (skaner górnej zewnętrznej ćwiartki klatki piersiowej). Obrazy są następnie przetwarzane za pomocą programu komputerowego, który tworzy cyfrowy plik, który można oglądać na komputerze lub telewizorze. Ten cyfrowy obraz może zostać użyty do stworzenia rekonstrukcji 3D piersi lub dokładnej repliki piersi.

Podczas wykonywania mammograficznie gęstej ultrasonografii piersi pacjentka leży płasko na stole pod oświetlonym i zakrytym skanerem medycznym zdolnym do generowania obrazów klatki piersiowej poprzez obrazowanie cyfrowe. Klatka piersiowa jest najpierw dokładnie badana w celu zlokalizowania wszelkich nieprawidłowych struktur lub narośli. W przypadku wykrycia narośli lekarz podejmie decyzję, czy należy go leczyć, czy wyciąć. Jeśli nie, lekarz wykona mammografię, czyli dogłębne badanie tkanki piersi. Podczas mammografii lekarz będzie wykorzystywał wąskie skupione wiązki światła z przetwornika do emitowania obrazów piersi.

Technologia ultrasonograficzna ewoluowała przez lata, a wiele jej aspektów zostało opracowanych do zastosowania w diagnostyce i leczeniu złośliwych guzów piersi. USG może dostarczyć przydatnych informacji o piersi w postaci obrazu ultrasonograficznego, jeszcze zanim guz będzie wyczuwalny. Jednak może również wykazywać zmiany w piersi, które nie są tak łatwe do wykrycia za pomocą mammografii. Techniki wykorzystywane do analizy i interpretacji badania ultrasonograficznego w celu określenia prawdopodobieństwa przekształcenia się guza piersi w nowotwór złośliwy, łagodny lub złośliwy.

Stwierdzono, że obecność niewielkich ilości wapnia i kwasu foliowego, występujących w zwykłych produktach mlecznych, zwiększa ryzyko rozwoju łagodnych zmian w piersi z przyczyn nienowotworowych. Badania wykazały, że kobiety, które regularnie spożywają suplementy wapnia bez ograniczeń, mogą zmniejszyć swoje szanse na rozwój echogenicznej masy w piersi. Obecność guzów echogenicznych można zweryfikować wykonując badanie USG piersi, na którym widoczny jest obraz echogeniczny w cienkiej torebce piersi. Może to pomóc lekarzom w odróżnieniu zmian łagodnych od zmian złośliwych. W ten sposób obecność masy echogenicznej można wykryć i kontrolować na wczesnym etapie jej rozwoju.