Inne filip  

Mała modnisia, czyli czego nie może zabraknąć w szafie małej dziewczynki

Przez pierwsze lata życia to rodzice odpowiadają za wygląd i ubrania małego dziecka. Niezależnie czy jest to dziewczynka czy chłopiec, oni wybierają noszone elementy garderoby. Przychodzi jednak wiek, że mały człowiek chce samodzielnie podejmować decyzje odnośnie strojów. Można narzucać dziecku swoją wolę, ale można także pozwolić mu na bawienie się modą. W szafie małej dziewczynki i małego chłopca znaleźć można niekończące się inspiracje. Na jak wiele pozwolić córce, gdy chodzi o dobór stylizacji? Czy balerinki dla dziewczynki mogą być dopasowane tylko do sukienki? Czy ubranie dwóch różnych skarpetek będzie źle oceniane przez innych?

Mała dziewczynka – jak zorganizować jej garderobę?

W przypadku organizacji pokoju dziecięcego mało zwraca się uwagę na miejsce na ubrania dziecięce. Oczywiście kupuje się komodę i szafę, jednak po pierwsze są one zazwyczaj niezbyt komfortowe w użytkowaniu, a po drugie niezbyt pojemne. Dużo więcej czasu spędza się na wybieraniu odpowiedniego łóżka. Gdy jednak dziecko chce samodzielnie kontrolować zakładane ubrania, konieczne jest dostosowanie do niego tej możliwości. Najczęściej wybierane ubrania, bielizna oraz skarpetki powinny znajdować się w zasięgu ręki dziecka. Szafę lepiej przeznaczyć na nakrycia wierzchnie czy sukienki okazyjne. Szafa sprawdzi się również do trzymania na jej dolnej półce obuwia. Balerinki dla dziewczynki będą łatwo dostępne, jeśli umieści się je na wygodnym, ergonomicznym stojaku. Podobnie należy postąpić również z innymi butami. Dobrze zaplanowany pokój dziecięcy pomieści ciągle rozrastającą się garderobę małej modnisi. Centrum pokoju z kolei może swobodnie posłużyć za wybieg, gdzie będzie ona pokazywała stworzone stylizacje. Tylko metodą prób i błędów dziecko zdobędzie doświadczenie i wiedzę o tym, w jaki sposób łączyć poszczególne elementy garderoby. Warto mu w tym kibicować.

Modowe standardy – które sprawdzą się u dziecka?

Każda kobieta ma w swojej szafie pewne modowe standardy, które dopełniają jej stylizację i pozwalają na szybki dobór. Mała czarna, koszula w kratę, elegancka marynarka – te części garderoby doskonale pasują dorosłej kobiecie. Czy jednak u dziecka można wyodrębnić modowe standardy? Na pewno dziewczynka chciałaby mieć w swojej szafie wiele sukienek, z tiulem i koronkami. Warto jednak kierować się różnorodnością. Standardem będą tutaj leginsy i jeansy oraz lekkie sweterki typu kardigan. Gdy chodzi o buty balerinki dla dziewczynki, lekkie piankowe sandały i dopasowane trzewiki powinny znaleźć się w szafie małej modnisi.

 

Czy pozwolić dziecku wyrażać siebie poprzez strój czy narzucać mu własne poglądy?

Dzieci lubią przebieranki. Dzięki ubraniom mogą decydować o ważnym aspekcie swojego życia i czuć się przy tym samodzielne. Zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości, gdy dziewczyna będzie w stanie podejmować decyzje bez konsultacji z innymi ludźmi. Jeśli nie chce się zdać zupełnie na dziecko można ustalić jeden dzień w tygodniu, gdy dziecko samo dobiera swoje ubrania. Nie trzeba będzie narzucać dziewczynce swoich gustów.