Inne filip  

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Ciśnienie tętnicze to jedna z najważniejszych wartości określających nasz stan zdrowia. Co może nam powiedzieć wartość ciśnienia? Przede wszystkim daje nam odpowiedź czy jesteśmy zdrowi, czy być może cierpimy na nadciśnienie lub niedociśnienie. Każda z tych przypadłości może okazać się groźna dla naszego zdrowia, powodując wiele komplikacji i zmuszając nas do przyjmowania leków.

Jakie ciśnienie to wartość książkowa?

Jaka powinna być wartość naszego ciśnienia tętniczego, aby móc je uznać za optymalne? Jest to wartość 120/80 mm Hg. W normie uznaje się także ciśnienie poniżej 120/80, mówi się wtedy o nim że jest to ciśnienie optymalne CT. Oczywiście nie brakuje również osób, które mają podwyższone ciśnienie, jednak w dalszym ciągu kwalifikuje się ono do tego, aby mówić że jest w normie, takie ciśnienie powinno mieścić się w przedziale 130-139/85-89.

Jak badać ciśnienie?

Pomiar ciśnienia tętniczego to jedno z pierwszych badań podczas każdej wizyty lekarskiej. Lekarze wykorzystują do tego dwa rodzaje ciśnieniomierzy. Pierwszy z nich to ciśnieniomierz rtęciowy, nazywany również analogowym. Aby móc przy jego pomocy zmierzyć ciśnienie, konieczne jest posiadanie stetoskopu oraz wprawne ucho. Ten rodzaj ciśnieniomierzy jest sprzętem najczęściej wykorzystywanym przez lekarzy tzw. starej daty, co oznacza że coraz rzadziej można go spotkać w gabinetach lekarskich. Jego miejsce zastępują ciśnieniomierze automatyczne.

Ciśnieniomierz automatyczny

Jest to urządzenie zasilane bateriami lub mogące być podłączone do sieci elektrycznej przy pomocy typowego gniazdka i wtyczki. Urządzenie wyposażone jest w dwie główne części. Pierwsza z nich to rękaw połączony przewodem z urządzeniem centralnym. W jego wnętrzu znajduje się elektroniczny sterownik oraz pompka elektryczna, która pompuje rękaw. Pomiar dokonuje się automatycznie, na skutek zmian ciśnienia w rękawie. Urządzenia tego typu są niezwykle proste i łatwe w obsłudze, przez co znajdują zastosowanie w domach prywatnych osób, cierpiących na nadciśnienie i muszących regularnie kontrolować swoje tętno. Cala obsługa urządzenia polega na tym, że rękaw nakładamy na ramię, uruchamiamy urządzenie wciskając jeden przycisk na jego obudowie, a cała reszta dzieje się sama. Rękaw stopniowo napełniany jest powietrzem, a po chwili stopniowo jest ono opuszczane z niego. Równolegle odbywa się pomiar ciśnienia, a jego wynik prezentowany jest na monitorze urządzenia. Niemal wszystkie automatyczne ciśnieniomierze są już wyposażone w pamięć ostatnich wyników, dzięki czemu można je porównywać bez konieczności ręcznego przepisywania do zeszytu.

Ile kosztuje ciśnieniomierz?

Nie są to urządzenia stosunkowo drogie. Najtańsze modele można kupić już za 50 złotych, choć my polecamy te nieco droższe, które są wygodniejsze w obsłudze. Są to ciśnieniomierze kosztujące około 150 do 250 złotych. Jeżeli nie masz pieniędzy na zakup ciśnieniomierza, a tym bardziej na wizytę u lekarza lub wykupienie leków, pamiętaj, że pomocna będzie chwilówka bez BIK na dowolny cel.