Inne filip  

Jak przebiega badanie psychotechniczne?

Badania psychotechniczne to badania składające się z trzech różnych etapów, które sprawdzają poszczególne sprawności psychomotoryczne kierowców. Ich głównym celem jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego, dlatego też niektóre osoby muszą poddawać się takim badaniom regularnie. Jak przebiega badanie psychotechniczne i kto musi je wykonywać? Wyjaśniamy.

Na czym polega badanie psychotechniczne?

Badania psychotechniczne to inaczej badania psychologiczne oceniające sprawność uczestników ruchu drogowego. Na badania psychotechniczne zazwyczaj kieruje zakład pracy, lekarz lub policja i najczęściej wykonywane są one przez psychologa w ośrodkach i placówkach posiadających odpowiednie zezwolenia, m.in. takich jak Ultramedic Centrum Medyczne w Bielsku-Białej. Między innymi podczas przeprowadzania badań kierowców sprawdzana jest analiza sprawności psychomotorycznej, zdolności poznawczych, takich jak logiczne myślenie i koncentracja, a także cechy osobowości mające wpływ na bezpieczne zachowanie na drodze. Badania psychologiczne wśród osób do 60 roku życia odbywają się co 5 lat, natomiast w przypadku kierowców powyżej 60 roku życia, konieczne jest wykonywane badań co 30 miesięcy.

Kto musi wykonać badania dla kierowców?

Do wykonania testów psychotechnicznych zobowiązani są:

  • Osoby pracujące na etacie jako zawodowi kierowcy, m.in. dostawcy, kurierzy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, kierowcy tramwajów, taksówkarze,
  • Pracownicy, którzy wykorzystują w swojej pracy samochód służbowy,
  • Operatorzy maszyn, dźwigów, suwnic, wózków widłowych i innych urządzeń,
  • Osoby wykonujące pracę na wysokości,
  • Instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy,
  • Górnicy.

Badaniom psychotechnicznym muszą również poddać się osoby, które prowadziły samochód pod wpływem środków psychoaktywnych, kierowcy, którzy zebrali co najmniej 24 punkty lub osoby, które uczestniczyły w wypadku, w wyniku którego uczestnicy zostali ranni lub ponieśli śmierć.

Jak wygląda badanie psychotechniczne?

W zależności od kierowcy oraz posiadanych przez niego uprawnień badania psychotechniczne mogą trwać od 2 do 3 godzin. Podzielone są one na 3 części, z których pierwsza polega na rozwiązaniu psychologicznych pisemnych testów, które badają m.in. osobowość kierowcy, zdolność logicznego myślenia oraz koncentracji uwagi, a także umiejętność pracy pod presją. W przypadku, gdy badania psychologiczne wykonywane są przez zawodowych kierowców lub osoby zatrzymane po wykroczeniach, konieczne jest również wypełnienie ankiety związanej z konkretną sytuacją.

Kolejna część badań polega na wykonaniu badania psychotechnicznego na specjalnej aparaturze, która m.in. poprzez naciśnięciu przycisku w odpowiedzi na sygnały świetle lub dźwiękowe, bada takie obszary jak refleks i zręczność. Badania kierowców polegają także na sprawdzeniu koordynacji wzrokowo-ruchowej mającej wpływ na bezpieczne poruszanie się na drodze. Z kolei kierowcy zawodowi i osoby prowadzące pojazdy służbowe, dodatkowo wykonują testy w tzw. ciemni, czyli pomieszczeniu, w którym panuje ciemność. Przy pomocy aparatury psycholog bada ich zdolność widzenia przy słabym oświetleniu, a tym samym sprawdza czas reakcji poszczególnych osób.

Po przeprowadzeniu wszystkich badań psychotechnicznych psycholog przeprowadza szczegółowy wywiad z osobą poddaną testom, m.in. na temat jej stanu zdrowia oraz doświadczeń w kierowaniu pojazdem, a następnie na podstawie analizy wyników badań psychologicznych, może wystawić orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem.