Czym jest ferrytyna?
Lekarz zalecił Ci badanie stężenia ferrytyny? Być może podejrzewa u Ciebie anemię, stan zapalny lub nieprawidłowości w diecie. Niezależnie od powodu, warto ten parametr zweryfikować, ponieważ niska ferrytyna może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Sam składnik jest białkiem, pełniącym w organizmie kilka istotnych funkcji. Co warto o nim wiedzieć? Co mówi poziom ferrytyny?
1. Czym jest ferrytyna?
2. Kiedy warto wykonać badanie ferrytyny?
3. Jak wygląda badanie ferrytyny?
4. Ile kosztuje badanie ferrytyny?
Stężenie ferrytyny można zweryfikować, wykonując odpowiednie badanie. Więcej o nim przeczytać można na: https://diag.pl/sklep/badania/ferrytyna/.
Czym jest ferrytyna?
Ferrytyna to białko, które obecne jest we wszystkich komórkach naszego ciała, przede wszystkim zaś w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym. Pełni ważną rolę, ponieważ magazynuje żelazo, jednocześnie zabezpieczając komórki przed nadmiarem żelaza w organizmie człowieka. Klasyfikowana jest jako tak zwane białko ostrej fazy, czyli takie, którego nadmiar objawia się w przewlekłych stanach zapalnych i zakażeniach, na przykład zwiastując uszkodzenie wątroby czy stany zapalne szpiku kostnego.
Jakie są normy ferrytyny? Jej stężenie uzależnione jest od płci, a zakres norm dość szeroki. W przypadku kobiet prawidłowe wartości oscylują w granicach 13 – 150 ng/ml, zaś u mężczyzn – 30 – 400 ng/ml. W przypadku dzieci poniżej roku badanie poziomu ferrytyny powinno wskazać pomiędzy 12,0 a 327,0 ng/ml, a u przedszkolaków: 4,0-67,0 ng/ml. U nastolatków wartość ta nieco podwyższa się.
Kiedy warto wykonać badanie ferrytyny?
Wskazaniem do przeprowadzenia badania ferrytyny jest podejrzenie niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Sugerują ją objawy takie jak: osłabienie i wypadanie włosów, zaburzenia koncentracji, blada skóra lub bladość błon śluzowych czy częste krwawienie z dziąseł. Ze zbyt niskim poziomem żelaza z reguły wiąże się niedobór ferrytyny. Z kolei objawy nadmiaru ferrytyny są często niespecyficzne – powtarzające się symptomy to przede wszystkim: zaparcia lub wzdęcia, ogólne osłabienie, bóle stawów czy ogólne osłabienie.
Z niedoborem ferrytyny najczęściej wiąże się nieprawidłowe odżywianie, na przykład odchudzanie na własną rękę lub źle zbilansowana dieta. Takie same przyczyny ma zresztą niedobór żelaza. Podnieść poziom ferrytyny można konkretnymi produktami spożywczymi. Są to:
- czerwone mięso, niektóre rodzaje drobiu (kaczka, gęś) i podroby,
- ryby – warto zwiększyć spożycie tłustych ryb,
- żółtka jaj,
- ciemne pieczywo,
- warzywa: buraki, bób, szczaw, szpinak, pietruszka, groch i zielony groszek, fasola,
- owoce: porzeczki oraz maliny.
Na rynku nie ma preparatów farmakologicznych, które pomogłyby na obniżony poziom ferrytyny. Można natomiast zażywać suplementy niwelujące niedobory żelaza oraz poprawiające wchłanianie żelaza.
Jak wygląda badanie ferrytyny?
Oznaczenie poziomu ferrytyny przeprowadza się na podstawie próbki krwi żylnej. Do badania należy przyjść na czczo, a wcześniej skonsultować z lekarzem odstawienie leków i suplementów, które mogłyby zafałszować wynik. Nadmiar ferrytyny oznacza tany zapalne, zakażenia, nowotwory, hemochromatozę lub hemosyderozę. Z kolei jej poziom niższy niż wskazuje norma utożsamiane jest z niedoborem żelaza.
Ile kosztuje badanie ferrytyny?
Sprawdzenie, na jakim poziomie w organizmie znajduje się ferrytyna, nie należy do najtańszych badań. Jego koszt to około 35 – 40 złotych. Istnieje także możliwość skorzystania z pakietów, na przykład dla kobiet w ciąży lub wegetarian – takie właśnie osoby często mają kłopot z zachowaniem odpowiedniego poziomu, a tym samym stężenia ferrytyny w surowicy.
undefined