Inne filip  

Buty do biegania na lato – na co należy zwrócić uwagę?

Wiele osób ma największą motywację do uprawiania sportu wiosną i latem, gdy robi się cieplej. Wiąże się to z faktem, że w tych sezonach najczęściej nosi się ubrania, które odsłaniają więcej ciała – obszerne, zimowe swetry ukryte zostają w szafie. Poza tym, gdy jest ciepło, łatwiej jest uprawiać sport, np. wyjść pobiegać. Warto mieć do tego dobre obuwie. Buty do biegania na lato – na co należy zwrócić uwagę?

Dobrze dobrane buty do biegania – dlaczego jest to ważne?

Dobrze dobrane obuwie do biegania to podstawa dobrego treningu. Przede wszystkim, zminimalizują ryzyko kontuzji – nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Poza tym, dobre buty zwiększą komfort treningu, a zmniejszą ryzyko kontuzji, które się zdarzają – zwłaszcza początkującym biegaczom.

Do biegania nie potrzeba wiele – naszym trenerem bywa aplikacja zainstalowana na smartfonie, wystarczy najprostsza sportowa odzież. Buty są jednak bardzo ważnym, podstawowym elementem, który naprawdę wpływa na trening. Wystarczy je dobrać raz na wiele miesięcy bądź lat, by cieszyć się bieganiem. Warto postawić na producenta, który naprawdę zna się na obuwiu sportowym, np. buty Nike.

Buty do biegania na lato – na co należy zwrócić uwagę?

Ważny jest rodzaj nawierzchni, na której będziemy zwykle wykonywać nasze treningi. Przy nierównym, błotnistym terenie (np. bieganie w lesie) najlepsze będą buty z dobrą przyczepnością (trailingowe). Jeśli nasze bieganie odbywać się będzie jednak głównie po chodnikach czy specjalnie wyznaczonych ścieżkach, postawić można na buty lekkie, które będzie dobrze przylegać do stopy.

Nie jest jednak prawdą, że buty na lato powinny być jak najlżejsze, a mogłoby się tak wydawać. Bardzo lekkie buty biegowe są idealne dla maratończyków, gdyż nie obciążają stopy na tak długich dystansach. Nie wspierają jednak stopy, co może być dużym problemem dla amatorów. Łatwiej jest przez to o kontuzję.

Osoby z nadwagą powinny zwrócić uwagę na dobrą amortyzację, by odciążyć swoje stawy i kręgosłup. Bieganie może być dla nich bardzo obciążające, dlatego należy to zminimalizować.

Poza tym, poleca się wybór obuwia o rozmiar większego niż to, które noszone jest codziennie. Najlepiej to jednak przetestować na żywo, w sklepie stacjonarnym bądź, jeśli zamawiamy buty w sieci, zmierzyć i przebiec kilka metrów.

Stopa supinująca, pronująca – co to znaczy?

Buty do biegania powinno się dobrać również pod rodzaj stopy. Stopa supinująca to taka, która ma tendencję do wykonywania ruchów na zewnątrz podczas biegu. Stopa supinująca, odwrotnie, ma tendencję do wykonywania ruchów do wewnątrz podczas biegu. Osobie początkującej może być trudno to rozróżnić. Można to zrobić najpopularniejszym sposobem, czyli testem wodnym.

Aby przeprowadzić test wodny, stopę należy zamoczyć i odcisnąć na kartce papieru. Odcisk stopy podpowie. Jeśli ktoś zobaczy pełną stopę, prawdopodobnie ma stopę pronującą. Jeśli, odwrotnie, piętę z palcami będzie łączyć jedynie cienki pasek, świadczyć to może o supinacji. Może się okazać, że mamy stopę neutralną i żaden z problemów nas nie dotyczy.