
Atopia skóry – poznaj przyczyny jej powstania
Atopowe zapalenie skóry, zwane również AZS lub egzemą, jest przewlekłą chorobą zapalną, która pojawia się na naskórku w wielu częściach ciała. Jej cechą charakterystyczną, po której łatwo poznać tę przypadłość, jest silny świąd, a także nawracające okresy zaostrzenia. Jednak prawidłowa pielęgnacja oraz znajomość przyczyn może pomóc w złagodzeniu zmian skórnych.
Przyczyny atopii skóry
Przyczyny atopowego zapalenia skóry do dzisiaj nie zostały w pełni rozpoznane. Jednak badania, które są obecnie prowadzone wskazują, że choroba ta jest wynikiem złożonych zależności pomiędzy aspektami genetycznymi, środowiskowymi oraz immunologicznymi. Równocześnie może okazać się, że istnieją defekty bariery skórnej, które będą nasilać powstawanie egzemy.
Na rozwój atopii skóry wpływ mają mutacje w genach, które odpowiadają za czynniki uczestniczące w procesach zapalnych. Sprzyjają one powstawaniu i rozwojowi innych chorób, takich jak łuszczycy, astmy czy nawet cukrzycy typu I. Można również wyróżnić czynniki środowiskowe, takie jak alergeny, zakażenia oraz wilgotność powietrza. Skóra może również nadmiernie tracić wodę, a przez to będzie bardziej wrażliwa na wszelkie bodźce.
Rozpoznanie objawów atopii skóry
W przypadku atopowego zapalenia skóry objawy, które mogą wskazywać na obecność tej choroby, są dosyć widoczne. Przede wszystkim występuje bardzo silny świąd, który powoduje chęć drapania się. Na powierzchni skóry pojawia się rumień i zaczerwienienie, a sam naskórek staje się znacznie bardziej suchy. Równie często występują grudki i pęcherzyki, które wypełnione są płynem surowiczym.
Duże znaczenie ma także szybka lokalizacja pojawiających się zmian. W przypadku niemowląt i małych dzieci pojawiają się one w pierwszej kolejności na twarzy, a następnie na szyi oraz tułowiu. Młodzież oraz dorośli muszą mierzyć się ze zmianami również w zgięciach stawowych lub nawet na całym ciele. Bardzo często mogą one występować także na dłoniach. W takim przypadku konieczna jest wizyta u dermatologa.
Jak leczyć atopię skóry?
Aby zapobiec dalszemu rozwijaniu się choroby konieczne będzie stwierdzenie jej przez lekarza specjalistę. Testy dermatologiczne opierają się na podstawie wywiadu z pacjentem, jednak równie często zlecają przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak testy skórne i płatkowe, a także poziom ogólnego i specyficznego IgE. Tylko dzięki nim będzie można dokładnie określić, z jakim rodzajem problemu ma się do czynienia.
Leczenie atopowego zapalenia skóry jest procesem długotrwałym. Wymaga on dużej determinacji i zdyscyplinowania pacjenta. W większości przypadków nacisk kładziony jest na łagodzenie objawów i leczenie miejscowe bądź ogólne. Jeżeli zmiany nie są nasilone, najczęściej stosuje się preparaty o działaniu przeciwhistaminowym czy przeciwinfekcyjnym. Nie można jednak zapominać o odpowiedniej pielęgnacji zaatakowanej skóry. Zarówno w przypadku trądziku na brodzie, jak i AZS świetnie sprawdzą się kosmetyki na bazie emolientów.